Придбати
Новини
Статті
!--
Зв’язок

Символи. Рушник і «Велесова книга»

22 Лютого 2016 16:02

Існує думка, що через орнаментальне народне мистецтво наші предки хотіли передати нам, нащадкам, через віки сакраментальні знання про себе і Всесвіт.

Але які саме знання? І як їх прочитати нам, «всезнаючим, у нашому часі? Чи це взагалі реально?

Дехто з корифеїв нашого мистецтвознавства заперечує таку можливість, мовляв, усе це давно і навіки втрачено. А от мені вдалося зробити в цьому плані невелике відкриття! Поки що для себе. Це стосується „триєдності світобудови“, присутньої в Рушнику, про яку багато говорять, але достеменно ніхто не знає, що воно таке, а тому існує багато різних версій, зокрема та, що всі вони (три рівні Світобудови) містяться в самому ДРЕВІ ЖИТТЯ. Ця думка найпопулярніша, вона мігрує з однієї статті в іншу, притому всі немовби і не помічають інших складових загальної композиції Рушника: зображення над ДРЕВОМ, цілий композиційний блок під ДРЕВОМ, обов’язкової присутності орнаментальної смуги по периметру рушникового поля...

Так от, стосовно мого відкриття.

Власне, до нього я йшла багато років, вивіряючи, аналізуючи композиційні вирішення рушникового поля, зіставляючи їх з народними обрядами, міфами, рештками ще живих традиційних народних вірувань, які я особисто ще встигла застати , почути серед людей, і зокрема, від мами. Важливо, що все це я апробовувала у своїх власних творчих роботах – авторських Рушниках. Хочу зазначити, що це зовсім інакша справа, ніж теоретична наука. Увесь час я підсвідомо відчувала якусь недовершеність, чогось мені не вистачало, оскільки я добре знала, що в Рушнику – ціла академія, відшліфована століттями, все там має бути на своєму місці, нести інформацію.

І нарешті мені немов розвиднилося, коли я прочитала у „Велесовій книзі“ інформацію з першої її священної дощечки стосовно тогочасного розуміння нашими предками принципу функціонування системи ТРИЄДНОСТІ СВІТОБУДОВИ (ПРАВА, ЯВА, НАВА):

„Права бо є невідомо уложена Дажбогом, а по ній як пряжа, тече Ява, і та соутворює життя наше, і та, коли одійде, смерть є; Ява текуща, а творена в Праві. Нава бо є по тій: до тої є Нава, і по тій є Нава, а в Праві ж є Яв“.

На перший погляд, неначе складно, заплутано. Проте уважний аналіз доводить: У ТРАДИЦІЙНИХ НАРОДНИХ РУШНИКАХ СЕРЕДНЬОГО ПОДНІПРОВ’Я ця прадавня схема відтворена з достовірністю технічного інженерного креслення! Але, на противагу останньому, красиво, ненав'язливо, піктограмно. Тобто, прадавній Рушник доніс до нас вчення наших предків, зафіксоване у найдревнішому пам'ятнику дохристиянської праукраїнської писемності» – «ВЕЛЕСОВІЙ КНИЗІ».

Історична довідка: «Велесова Книга»- найдавніша літописна пам'ятка русів-українців, яка була укладена волхвами ще у 879 році, більш ніж за 100 років до впровадження ХРИСТИЯНСТВА в Київській Русі! Названа так на честь старослов'янського бога скотарства, ремесла і творчості – Велеса. Її ще називають «криницею всіх слов'янських вод».

Велесова Книга – це 74 березові і дубові дощечки, розміром 38×22 см, нанизані на шкіряний ремінець. Знайдені були білогвардійським полковником Алі Ізенбеком 1919 року в поміщицькому маєтку Великий Бурлук на Харківщині – вотчині Богдана Хмельницького. Повсталі селяни розгромили і спалили маєток,знищили дуже цінну бібліотеку, в якій, очевидно, і зберігався цей унікальний літопис. Алі Іззенбек вивіз його в еміграцію, останні сліди рукопису простежуються в Бельгії до 1940 року, до смерті Алі Ізенбека.

Ця загадкова смерть , а разом з нею зникнення рукопису, досі залишаються таємницею. За деякими джерелами, літопис викрав агент гітлерівського гестапо Шеффер, дослідник окультних теорій. Його ім'я згадується у складі групи науковців з Німеччини, котрі ретельно вивчали нашу унікальну пам'ятку дотрипільської культури – святилище Кам'яна Могила на річці Молочній під Мелітополем на Запоріжжі.

Матеріали гітлерівської команди, разом з великим архівом німецьких окультистів, захопила радянська розвідка і вивезла до Москви. Ймовірно, що десь серед прихованих особливо важливих архівних матеріалів є і Велесова Книга. І зовсім не дивно, що Російська Академія наук оголосила Велесову книгу фальшивкою і підробкою, не оприлюднивши самого літопису. Велесова Книга розкриває такі глибинні істини прадавньої віри наших предків, подає такі позачасові знання, до осягнення яких сучасна наука лише наближається! То ж зовсім не в інтересах імперії було признати її українською.

Та повертаємося до нашої теми. Триєдність Світобудови: Права, Ява, Нава. Відповідно до вчення «Велесової Книги», Ява (в Рушнику виражена розквітлим Древом Життя) – це наше «проявлене» матеріальне земне життя, що перебуває в просторі Божественного Всесвіту, тобто, Прави, – таємничого , могутнього і досконалого Космосу (космос, в перекладі з грецької – порядок). У Рушнику це «небо» над Древом, усіяне солярними та люнарними знаками,зорями і сваргами. А Нава, як ще називають її в народі, «той світ», тобто, інший, невидимий, – це енергія душ наших померлих.

(У Рушнику це відносно невелика композиція під Древом.) І ця енергія вічна: вона є до народження людини, є в людині впродовж усього її життя, а після смерті, вивільняючись із людського тіла, знову включається у вічний Коловорот життєтворчість енергій. У Рушнику вона виражена у вигляді меандроподібного безкінечника , який, відпочковуючись з Нави, проходить по всьому периметру Рушника, ніби омиваючи своїм колорухом Яву з Правою (і знову повертається в Наву) утворюючи безкінечний рух по великому колу. Таким чином ця енергія [душ людських] – вічна, і саме вона є запорукою безкінечності життя.

Отже, виходячи з вищесказаного, ми вочевидь переконалися у наявності прямого зв'зку між Велесовою Книгою і Рушником – двома могутніми артефактами праукраїнської культури, що підтверджує:

1. Концептуальну світоглядну цілісність праукраїнської культури;

2. Симбіозну взаємопроникність , що дає можливість взаємодоповнення у їх прочитанні;

3. Достовірність Велесової Книги;

4. Знаки і символи наших давніх орнаментів можна і треба читати!