Придбати
Новини
Статті
!--
Зв’язок

Весільний рушник

11 Травня 2012 10:43

Рушник і весілля в житті нашого народу нероздільні. Народний вислів «на рушничок стати» з давніх-давен означає «взяти шлюб». Це тому, що рушник є найсильнішим оберегом, а весілля – найвизначнішою, кульмінаційною в житті людини подією. Наш мудрий народ за багато віків випрацював системи енергетичного захисту сім’ї, родини, громади. Це наш український «фен-шуй», здатний гармонізувати людську свідомість і оточуюче середовище.

Не випадково раніше наречена готувала власноруч (або з допомогою подруг і родичок) до свого весілля кілька десятків рушників: «у коморі сволок, а на ньому рушників сорок». Рушник на весіллі просто тріумфував: ним наречена обдаровувала під-час заручин жениха та сватів, пов’язувала талію собі і дружці на запросинах, рушниками увінчувалися ікони під-час батьківського благословення молодої пари, на рушник клали весільний коровай і ним пов’язували весільне гільце-деревце, ворота, (машину), рушником в’язали руки молодих при вінчанні. Як символ входження в нове життя і бажання щасливого життєвого шляху – молодята ставали і стають на рушник при урочистій реєстрації шлюбу і потім бережуть його усе життя.

Розкішний рушник над головами молодих за весільним столом, що возвеличує їх і немов би огортає своїми крилами – це кодування їх щасливої спільної долі. Поважні старости, що керують ходом весільного дійства – також пов’язані рушниками – символами їх відповідальності за молодих як на святі, так і в подальшому житті.
Рушник – це велике диво. Уже на початку нового літочислення він був відомий як священний атрибут, що єднав людські помисли з Вищою, Божественною силою. Сьогодні, в часи значних геокосмічних зрушень, коли змінюється на наших очах людина та її ставлення до себе і до світу, – рушник впевнено повертається в наше життя.

Але для того, щоб він мав справжню благодатну силу, до його творення потрібно відноситися відповідально і грамотно.

Рушник – живий організм, але таким він буде лише тоді, коли виконаний на натуральній тканині – льняній, бавовняній, а найкраще – на домотканому полотні. Полотнище повинно бути цільним, ні в якому разі не зшитим, бо це життєва дорога. В ідеалі – вишивка має бути ручною, виконаною власноручно. Справа в тім, що ручна вишивка сама по собі є своєрідною магією. В процесі вишивання енергія людської думки через руку, через електро-магнітні вихри на долоні, через поєднані три пальчики – сходить на енергопровідну голку, на саме її вістря і «вшивається» в полотно під-час здійснення безмежної кількості стібків, що є нічим іншим, як безкінечним повтором спірале-подібних рухів. Тобто світо-творчих рухів. Це і є творення проекту майбутньої Долі.

Дуже важливо, що саме вишивати. Рушник має свої композиційні закони, в яких втілені найголовніші життєві вартості: Білий світ, як єдине ціле, в якому присутня триєдність сьогодення, минулого і майбутнього. Або ж модель триєдності Світобудови: поєднання явного життя і невидимого, та ще високого космосу. Благословенними символами весільних рушників є Древо життя з квітами, листям і обов’язковою присутністю пари птахів вгорі обабіч Древа, повернутих дзьобиками один до одного; ромби з точками посередині, перехрещені ромби, «розцвічені» ромби. Це символи благословення, зародження, початку. Коло, поєднані трикутники, спіралі, безкінечники, різноманітні гірлянди, віночки, «букети», – все це доречні елементи у весільному рушнику, хоч їх звучання залежить від загального композиційного вирішення. А воно повинно бути осмисленим.

Ідеальна кольорова гама весільних рушників – червона на білому. Вона втілює найвищий рівень піднесеності, тріумфу, величі, бо саме таким є весілля. Варто зазначити, що поява у цій парі чорного відразу вносить конфлікт, драматизм. Краще не провокувати Долю. Натомість збагачення вишивки іншими кольорами: синім, блакитним, бузковим, жовтим і т.д., особливо тепло-золотистими, – надасть вишивці звучання життєвої повноти, радісності та оптимізму.

І ще: навіть дуже зайнятій нареченій варто власноруч вишити на своєму весільному рушнику хоч пару квіточок – з думкою про власне подружнє щастя. І вони працюватимуть на здійснення мрії.

Рушник має два крила, як поєднання двох протилежностей двох Доль, – чоловічої та жіночої. Це створення нової сім’ї – нової гілки в Древі Життя нашого Роду, народу, України. Це врешті, нова ланка-гарант безкінечності життя на нашій планеті. А символи росту і благодаті, що на рушнику зображені, – покликані благословити і захистити це поєднання. Тож будьте щасливі в парі!

Олександра Теліженко
Заслужений художник України